2024 09 16
Autonominė (bepilotė) transporto priemonė gali judėti be žmogaus įsikišimo – savarankiškai. Autonominio transporto idėja nėra nauja – autonominis transportas vis dažniau bandomas įvairiuose Europos miestuose, o per pastarąjį dešimtmetį jau tapo dar vienu keleivių vežimo sprendimu Škotijos, JAV, Prancūzijos, Suomijos ir Norvegijos miestuose.
Autonominis transportas yra pagrįstas technologijomis, kurios leidžia transporto priemonei orientuotis aplinkoje ir ją interpretuoti, priimti sprendimus ir valdyti save. Autonominės transporto priemonės gali orientuotis pagal iš anksto numatytų ir esamų sąlygų kombinaciją, taip išvengiant problemiškos kelio elementų būklės ar kliūčių kelyje. Stebinčius ir nukreipiančius jutiklius, kameras turinti autonominė transporto priemonė gali ne tik identifikuoti aplinką, bet ir numatyti, kas laukia priekyje. Autonominis transportas pasaulyje vystosi labai sparčiai ir turi didžiulį potencialą pakeisti įprastinę transporto sistemą bei padaryti didelį teigiamą poveikį kasdieniam žmonių gyvenimui.
Lietuvoje jau yra sukurta autonominio transporto testavimą ir veikimą mieste reglamentuojanti teisinė bazė, o prieš kelerius metus Vilniaus mieste buvo išbandyta prekių pristatymo autonominiu automobiliu paslauga.