- Pagrindinis
- Naujienos
- Per dvejus metus Vilniuje atsiras daugiau nei 100 saugyklų: vietas išrinko gyventojai
Per dvejus metus Vilniuje atsiras daugiau nei 100 saugyklų: vietas išrinko gyventojai
Prieš metus keturiose sostinės rajonuose įrengtų dviračių saugyklų tinklas plėsis į visą miestą. Planuojama, kad iki 2027-ųjų bus įrengta dar 116 naujų saugyklų (iš viso mieste jų bus 136). Patys vilniečiai siūlė ir rinko jiems patraukliausias vietas 90 naujų dviračių saugyklų šalia savo namų. Dar 26 papildomas vietas būsimam dviračių saugyklų tinklui parinko JUDU ekspertai, kad geografinis dviračių saugyklų pasiskirstymas būtų kuo tolygesnis visame mieste.
„Kartu gimę sprendimai, kuria darnesnį ir kiekvienam artimesnį Vilnių. Džiaugiuosi matydamas, kiek daug vilniečių įsitraukė į dviračių saugyklų vietų siūlymą ir dar daugiau balsavo jau už atrinktas vietas. Gyventojai patys nusprendė, kur jų rajone reikalinga ši dviračių infrastruktūra. Tikiuosi, kad šios saugyklos bus aktyviai naudojamos tų, kurie aktyviai balsavo ir dar paskatins darnų judumą mieste“, – sako Vilniaus meras Valdas Benkunskas.
Dvi savaites (nuo birželio 13 d. iki birželio 29 d.) platformoje dalyvauk.vilnius.lt vilniečiai kviesti reitinguoti patogiausias vietas savo rajone. Už 154 atrinktas vietas iš viso balsavo 3 442 vilniečiai. Aktyviausiai balsavo Verkių (541), Lazdynų (332), Pilaitės (263) seniūnijų gyventojai. Vidutiniškai vienas gyventojas reitingavo 3,22 vietos. Aktyviausios buvo 35–49 ir 25–34 metų amžiaus grupių gyventojai.
Kiekvienas gyventojas galėjo reitinguoti penkias labiausiai patinkančias vietas rajone. Vadovaujantis gyventojų balsavimo rezultatais – gyventojų aktyvumu ir konkrečių vietų balsavimo reitingu bei JUDU specialistų siūlymu, 90 naujų dviračių saugyklų seniūnijose pasiskirstė taip: Antakalnio seniūnijoje – 4 dviračių saugyklos, Fabijoniškių seniūnijoje – 1, Grigiškių seniūnijoje – 2, Justiniškių seniūnijoje – 7, Karoliniškių seniūnijoje – 8, Lazdynų seniūnijoje– 4, Naujamiesčio seniūnijoje – 7, Naujosios Vilnios seniūnijoje – 1, Naujininkų seniūnijoje– 3, Pašilaičių seniūnijoje – 6, Pilaitės seniūnijoje – 8, Rasų seniūnijoje – 1, Senamiesčio seniūnijoje – 1, Šeškinės seniūnijoje – 6, Šnipiškių seniūnijoje – 5, Verkių seniūnijoje– 15, Vilkpėdės seniūnijoje – 5, Viršuliškių seniūnijoje – 1, Žirmūnų seniūnijoje – 3, Žvėryno seniūnijoje – 2.
Dar 26 papildomas dviračių saugyklas JUDU specialistai pasiūlė įrengti tankiausiai apgyvendintose Vilniaus seniūnijose, atsižvelgiant į dviračiais besinaudojančių vilniečių srautus: Antakalnio – 1, Fabijoniškių – 2, Justiniškių – 2, Karoliniškių – 1, Naujininkų – 1, Naujosios Vilnios – 2, Panerių – 1, Pašilaičių – 5, Rasų – 1, Verkių – 1, Vilkpėdės – 1, Viršuliškių – 1, Šeškinės – 2, Žirmūnų – 5.
Vilniečių balsavimo rezultatai ir vietų reitingas prieinami dalyvauk.vilnius.lt platformos (Apklausų įrankyje), o galutinis naujų 116 dviračių saugyklų vietų sąrašas – dviračių saugyklų žemėlapyje. Dviračių saugyklas planuojama įrengti 2026–2027 m.. Šiam projektui preliminariai numatyta 5,2 mln. eurų investicija.
„Nuo pat pirmųjų mėnesių fiksuojamas dviračių saugyklų užimtumas rodo džiuginančias tendencijas – gyventojai aktyviai naudojasi šiomis saugyklomis. Tai tik patvirtina, kad tokia infrastruktūra yra būtina augančiam Vilniui, kuriame vis sparčiau vystoma dviračių infrastruktūros plėtra. Kuo daugiau žmonių turi patikimas, saugias vietas dviračiams laikyti, tuo labiau skatinamas darnus kasdienis judumas mieste”, – rezultatus vertina Jonas Damidavičius, JUDU Judumo transformacijos vadovas.
Nuo pirmųjų dviračių saugyklų įrengimo, užfiksuota daugiau nei 30 tūkst. apsilankymų, t. y. vidutiniškai daugiau nei 2 500 kartų per mėnesį.
Kokie buvo atrankos kriterijai?
Naujųjų 90 dviračių ir paspirtukų saugyklos skirtinguose Vilniaus mikrorajonuose remiantis gyventojų balsavimo rezultatais paskirstytos tokiais kriterijais:
I. Dviračių saugyklų tinklas toliau plečiamas į visas Vilniaus seniūnijas, kiekvienoje įrengiant bent po vieną saugyklą, išskyrus atvejus, kai balsavimo etapui seniūnijoje neatrinkta nei viena vieta.
II. Į laimėtojų sąrašą įtraukiamos ne mažiau nei penkios kiekvienoje seniūnijoje daugiau nei 100 gyventojų balsų surinkusios ir aukščiausią reitingo vietą turinčios lokacijos.
III. Visos kitos vietos seniūnijoms skirstomos rikiuojant mažėjančia tvarka nuo didžiausią balsų skaičių ir aukščiausią reitingą turinčių taškų (intervalas nuo 100 balsavusių gyventojų iki 50).
IV. JUDU specialistai siūlo papildomas 26 vietas, atsižvelgiant į dviračiais besinaudojančių vilniečių srautus tankiausiai apgyvendintose Vilniaus seniūnijose.
V. Vietų tankis turėtų būti svarus kriterijus, saugyklų vietas priskiriant įrengimo etapui, t. y. į pirmiausiai įrengiamų saugyklų sąrašą turėtų keliauti tos dviračių saugyklų lokacijos, kurios turi didžiausią seniūnijos gyventojų palaikymą. Vėlesniu etapu galėtų būti įrengiamos reitinge aukštą vietą turinčios, tačiau pagal tankį šalimais dar aukštesnį reitinge gavusios seniūnijos lokacijos esančios vietos.
VI. Penkiose seniūnijose (Antakalnyje, Lazdynuose, Žirmūnuose, Fabijoniškėse ir Viršuliškėse) jau esančios saugyklos neturėtų daryti įtakos naujai įrengiamų saugyklų proporcijai. Visos šios seniūnijos gauna po dar vieną saugyklą vadovaujantis I kriterijumi. Kitos vietos seniūnijose skirstomos vadovaujantis II, III, IV ir V kriterijais. Priskiriant saugyklų lokacijas įrengimo etapams, šių seniūnijų vietos gali būti numatytos vėlesniam dviračių saugyklų įrengimo etapui iki 2027 metų, jei visos naujos 116 dviračių saugyklų būtų įrengiamos ne vienu kartu
VII. Jei įrengimo metu paaiškėtų nenumatytų sąlygų, atrinkta dviračių saugyklos vieta išskirtiniu atveju gali būti koreguojama iki 500 metrų atstumu. Paaiškėjus, kad dviračių saugyklos negalima įrengti ir 500 metrų atstumu, vertinama kita reitinge aukščiausią vietą užėmusi vieta.
Kodėl būtent šios vietos?
Tiek įrengdamas pirmąsias 20, tiek planuodamas tolimesnę plėtrą, miestas siekia, kad dviračių ir paspirtukų saugyklos iš tiesų atsirastų ten, kur jų labiausiai reikia. I-uoju etapu gegužę vilniečiai galėjo siūlyti vietas dviračių saugykloms savo rajone. Pasiūlyta 2 871 vieta, įvertinta pagal nustatytus kriterijus: ar vieta yra valstybinės žemės sklype, ar ji lengvai pasiekiama kuo didesniam gyventojų ratui, ar yra arti gyvenamųjų namų, ar yra galimybė prijungti elektros tiekimą, ar patogu patekti į saugyklą iš pėsčiųjų ar dviračių tako. Taip pat buvo vertinta, ar vieta yra ne intensyvaus eismo gatvėje, ar kieme, ar ji neužstoja matomumo vairuotojams ir ar ten nėra suplanuotų želdynų ar kitų svarbių infrastruktūros objektų.
Dviračių infrastruktūra šiandien
Sostinėje jau driekiasi daugiau nei 170 km kokybiškos dviračių infrastruktūros, įrengta daugiau nei 3900 vnt. dviračių stovų, o kasmet numatoma papildomai įrengti dar po 350 vnt. stovų. Iki 2027 m. planuojama įrengti dviračių takų tinklą, kuris sudarys apie 210 km takų!
Jau ir dabar vilniečiai mielai naudojasi penkiuose gyvenamuosiuose Vilniaus rajonuose (Lazdynuose, Fabijoniškėse, Viršuliškėse ir Žirmūnuose, Antakalnyje) įrengtomis 20 dviračių saugyklų, kuriose galima saugiai ir nemokamai palikti įprastus ar elektrinius dviračius bei paspirtukus. 18 saugyklų talpina 16 dviračių ir 4 paspirtukus, Šilo g. esanti saugykla – talpina 16 dviračių ir vieną paspirtuką, Kosciuškos g. / Olandų g. – 32 dviračius ir 3 paspirtus.
Saugyklos yra automatiškai rakinamos ir gyventojams prieinamos visą parą, o jų saugumą užtikrina į abi puses stumdomi vartai su elektroniniais užraktais, atrakinamais JUDU / Vilniečio kortele, bei įrengtos vaizdo stebėjimo kameros. Be to, kiekvienoje dviračių saugykloje galima rasti įrankius, skirtus dviračio remontui.
Patogiai savo keliones dviračiu galite planuoti JUDU svetainėje. Domina laisvalaikio maršrutas su šeima arba ekstremalus pasivažinėjimas dviračiu siaurais miško takeliais ir kalnais? Čia rasite mūsų atrinktus patikimus šaltinius, kuriais naudodamiesi greitai ir patogiai galėsite susiplanuoti savo kelionę dviračiu.
Apie JUDU
JUDU atsakinga už viešojo transporto, automobilio stovėjimo paslaugų ir Vilniaus eismo organizavimą. Vilniuje kasmet atliekama apie 735 milijonų kelionių, iš jų 209,5 mln. kelionių viešuoju transportu. Įmonė taip pat kartu su Vilniaus miesto savivaldybe diegia inovatyvius sprendimus, leidžiančius miestiečiams kelionių planavimui rinktis įvairius būdus.